گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری چه کسانی فیلم‌ تبلیغاتی نامزدها را می‌سازند؟

گفته می شود که فیلم تبلیغاتی حسن روحانی را حسام الدین آشنا خواهد ساخت. نام رضامیرکریمی نیز در این میان شنیده می شود فیلم های تبلیغاتی ابراهیم رئیسی را مهدی نقوی

چه کسانی فیلم‌ تبلیغاتی نامزدها را می‌سازند؟

چه کسانی فیلم تبلیغاتی نامزدها را می سازند؟

عبارات مهم : انتخابات

گفته می شود که فیلم تبلیغاتی حسن روحانی را حسام الدین آشنا خواهد ساخت. نام رضامیرکریمی نیز در این میان شنیده می شود فیلم های تبلیغاتی ابراهیم رئیسی را مهدی نقویان و محمدعلی فارسی خواهند ساخت سید محمود رضوی، بهروز شعیبی و حسین مهدویان به عنوان سازندگان مستندهای تبلیغاتی قالیباف مطرح شده است اند محمد مهدی عسگرپور و احمدرضا درویش به عنوان سازندگان فیلم های تبلیغاتی اسحاق جهانگیری مطرح شده است اند تاکنون نامی از فیلمسازی جهت ساخت مستندهای مهندس میر سلیم به میان نیامده است

به گزارش شهروند؛ شاید اگر دوازده سال پیش در انتخابات ریاست جمهوری سال هشتاد و چهار محمود احمدی نژاد در میان شگفتی همگان به مقام ریاست جمهوری کشور عزیزمان ایران نمی رسید، امروز بحث فیلم های تبلیغاتی نامزدهای ریاست جمهوری تا بدهید حد پردامنه و البته کنجکاوی برانگیز نمی شد.

چه کسانی فیلم‌ تبلیغاتی نامزدها را می‌سازند؟

آن سال فیلم تبلیغاتی احمدی نژاد را که نامزد گمنامی بود و جز یک دوره کوتاه شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران سابقه قابل ذکری نداشت، جواد شمقدری ساخته بود؛ فیلمسازی متعلق به یکی از رادیکال ترین طیف های جناح محافظه کار؛ که البته پیشتر در کارنامه سینمایی اش نشان داده بود به رغم این که نگاهش ظرافت هنری مورد نیاز را ندارد و درگیر شعار مانده، ولی کار با ابزار و امکانات را خوب بلد هست. در فیلم احمدی نژاد، اما، شمقدری فیلمساز باهوشی بود که به جای تاکید بر سوابق نداشته احمدی نژاد، سبک زندگی و شباهت های زندگی احمدی نژاد با اقشار پایین جامعه را در کانون نگاهش قرار داده بود؛ و نتیجه را هم دیدیم که چه شد! در واقع می توان شمقدری را بااهمیت ترین صورت تثبیت فیلمسازی تبلیغاتی جهت کاندیداها نامید.

اگرچه اول بار در سال ٧٦ بود که رییس دولت اصلاحات از امکان سینما جهت معرفی خود به مردم استفاده کرد؛ ولی از آن جا که او گزینه اول قشر باسواد فرهنگی جامعه قلمداد می شد؛ ولی بیشترین استفاده را هشت سال بعد محمود احمدی نژاد برد. او که کمترین شانسی جهت موفقیت نداشت و اغلب کارشناسان رسانه فیلم شمقدری را یکی از دلایل مهم موفقیت او ارزیابی کردند- که در کنار شعار جالب مبارزه فقر و غنا قرار می گرفت- می توان گفت که این شمقدری بود که باعث شد این حرفه در کشور عزیزمان ایران ماند و پا گرفت و همه ساله در آستانه انتخابات بحث های پررنگی را شکل داد…

گفته می شود که فیلم تبلیغاتی حسن روحانی را حسام الدین آشنا خواهد ساخت. نام رضامیرکریمی نیز در این میان شنیده می شود فیلم های تبلیغاتی ابراهیم رئیسی را مهدی نقوی

موفقیت شمقدری عایدی مهمی جهت خود او هم داشت. این سینماگر کم کار و ناشناخته با موفقیت احمدی نژاد نه تنها تا مقام مقام مشاور فرهنگی مدیر جمهوری اوج رفت، که چندی بعد معاون سینمایی ارشاد و بعدتر مدیر شرکت سینمایی نیز شد؛ که از این مقام به مقام اول سینمای کشور عزیزمان ایران تعبیر می کنند. بله؛ داستان افزایش –و سقوط- احمدی نژاد و فیلمسازش شبیه هم بود!

آن وقت که داستان افزایش مقاومت ناپذیر مدیر جمهور و فیلمسازش شروع شده است بود، فیلمسازان دیگری نیز بودند که سودای موفق کردن کاندیداهایی دیگر را در سر می پروراندند. در انتخابات آن سال رخشان بنی اعتماد فیلم تبلیغاتی مصطفی معین، کمال تبریزی فیلم انتخاباتی آیت الله هاشمی رفسنجانی، مهدی فخیم زاده فیلم انتخاباتی علی لاریجانی، رسول ملاقلی پور فیلم محسن رضایی، بهروز افخمی فیلم مهدی کروبی و محرم زینال زاده جهت محسن مهرعلیزاده فیلم تبلیغاتی ساخته بودند…

چهار سال بعد هم این مسابقه بین سینماگران ادامه یافت. در سال ٨٨ مجید مجیدی و احمدرضا درویش جهت نخست وزیر دوران جنگ فیلم ساختند و علی معلم و بهروز افخمی جهت تبلیغ رییس مجلس ششم شورای اسلامی به ساخت فیلم روی آوردند. جواد شمقدری دوباره فیلمی جهت محمود احمدی نژاد ساخت و محمدعلی فارسی نیز فیلم تبلیغاتی محسن رضایی را تدارک دید.

چه کسانی فیلم‌ تبلیغاتی نامزدها را می‌سازند؟

چهار سال پیش یعنی در سال ٩٢ نیز حسین دهباشی فیلم حسن روحانی، حسین شمقدری جهت سعید جلیلی، سیدمحمود رضوی و بهروز شعیبی جهت قالیباف بود و محمدحسین لطیفی جهت علی اکبر ولایتی، مجید برزگر جهت محمدرضا عارف، جلال عطارزاده جهت محمد غرضی و اسماعیل فلاح پور جهت محسن رضایی فیلم انتخاباتی ساختند تا به این صورت نشان داده شود سینماگران به حضور در این وادی علاقه دارند و تقریبا ردپای زیاد فیلمسازان دولتی مهم را می توان در این وادی جست….

امسال، اما، در حالی که بیست و یکی دو روز زیاد به روز برگزاری انتخابات نمانده، به نظر می رسد کاندیداها اغلب به این قضیه بی توجهی کرده اند؛ و البته شاید هم پنهانکاری در این زمینه به عالی ترین شکل ممکن در این دوره جواب داده و خبری از فیلمسازانی که قرار است فیلم های مستند تبلیغاتی روسای احتمالی جمهور را بسازند، به بیرون درز نکرده است.

گفته می شود که فیلم تبلیغاتی حسن روحانی را حسام الدین آشنا خواهد ساخت. نام رضامیرکریمی نیز در این میان شنیده می شود فیلم های تبلیغاتی ابراهیم رئیسی را مهدی نقوی

در حال حاضر جز دو کاندیدا که فیلمسازان ارزش را معرفی کرده اند و دو کاندیدای دیگر که می شود فهمید چه کسانی فیلم ارزش را خواهند ساخت، دو کاندیدا در سکوت کامل پیش می روند؛ و البته شاید هم نظر بدبین ها در این زمینه درست باشد- که آن ها به این علت که می دانند در آخرین روزها به نفع دیگری کنار خواهند کشید و اگر هم کنار نکشند سبد رای قابل توجهی ندارند، نخواسته اند که پول بی زبان ارزش را به فیلمسازانی بدهند که خود نیز می دانند نخواهند توانست در رای آوری به سفارش دهندگانشان کمکی هر چند کوچک کنند.

اولین کاندیدایی که پروژه تبلیغاتی خود را جهت حضور در انتخابات ریاست جمهوری کلید زد، محمود احمدی نژاد بود؛ که البته با رد صلاحیت مواجه شد و عملا تمام فیلم هایی که گرفته شده است بود، فعلا در این برهه زمانی بی استفاده ماند. آگاهان قضیه در مراسم و گردهمایی های گروه سه نفره بهار، جواد شمقدری، حسین پسر جواد شمقدری و مسعود ده نمکی را دیده بودند که نه تنها در مراسم حضوری دایم داشتند بلکه با فیلمبرداران دوربین به دست نیز در ارتباطی مدام بودند و از آن ها تصویربرداری از تصاویری خاص را خواستار می شدند.

چه کسانی فیلم‌ تبلیغاتی نامزدها را می‌سازند؟

سید ابراهیم رئیسی ساداتی یا همان رئیسی به زبان خودمانی ولی نخستین کاندیدای تایید صلاحیت شده است ای بود؛ که از روزهای خیلی دور، از هنگامی که که هنوز نامی از او در میان نامزدهای احتمالی نیز نبود، ظاهرا داشت به این روزها فکر می کرد.

ابراهیم رئیسی در گزینش تیم سازنده مستند تبلیغاتی اش نیز سریعتر از بقیه کاندیداها عمل کرده و سازندگان فیلم هایش را گزینش کرده هست. با این که چند روز پیش خبر رسیده بود که محمدحسین رضوی برادر کوچک تر محمود رضوی تهیه کننده سینما که فیلم های درخشان و قابل توجهی را در کارنامه اش دارد، قرار است فیلم تبلیغاتی ابراهیم رئیسی را بسازد؛ و حتی تصویر هایی از ابراهیم رئیسی انتشار یافته بود که در حرم مطهر محمد حسین رضوى نیز در تمام لحظات در کنار ابراهیم رئیسی دیده می شد؛ و حتی رابطه نزدیک محمد حسین رضوى با امین توکلى زاده و ستاد آقاى رئیسى این گزینش را قطعی نشان می داد، ولی ظاهرا در آخرین ساعات تصمیم ستاد آقای رئیسی عوض شده است و مهدی نقویان و محمدعلی فارسی به عنوان سازندگان فیلم انتخاباتى رئیسی گزینش شده است اند.

مهدی نقویان که در چند دوره از جشنواره عمار به عنوان فیلمساز برگزیده گزینش شده، در فیلم هایش فرم خاصی از روایت مستند را دنبال می کند. گفت وگوهای پشت میزی و متعدد به هیچ وجه در مستندهای نقویان جایی ندارد. حضور تصویرهای آرشیوی دیده نشده و ناب یکی از مزیت های مستندهای اوست که بر جذابیت کارهایش افزوده هست. از این نظر می توان گفت تیم رئیسی در گزینش فیلمساز گزینش درستی داشته اند.

نقویان روز گذشته در گفت وگو با آنا این خبر را تایید کرد و در عین این که راجع به شرح این مستند صحبت نکرد، افزود: آقای فارسی هم مستند دیگری می سازند. دو مستند باید جهت هر کاندیدا آماده شود که یکی از آن ها را من و دیگری را آقای فارسی می سازد. محمدعلی فارسی نیز فیلمساز خوش تکنیکی است که ساخت فیلم را با دوران دفاع مقدس به عنوان دستیار کارگردان و تدوینگر شهید آوینی در مجموعه سراب شروع و بعد از تاسیس روایت فتح به همکاری خود با شهید آوینی ادامه داد. فارسی بعد از شهادت آوینی در بهار سال ۷۲ مسئولیت معاونت تولید موسسه روایت فتح را تا سال ۸۱ عهده دار شد…

خانواده رضوی در انتخابات امسال ظاهرا قرار است در صدر اخبار باشند. علاوه بر برادر کوچک تر که نامش به عنوان سازنده فیلم آقای رئیسی سر زبان ها بود، محمود رضوی برادر بزرگ او یا همان رضوی مهم نیز بنا بر اخبار رسیده قرار است ساخت فیلم تبلیغاتی محمدباقر قالیباف از نامزدهای ریاست جمهوری را بسازد. این تهیه کننده مشهور این خبر را در صفحه شخصی اش منتشر کرده: امروز با تیم کارشناسان تبلیغاتی دولت مردم جلسه داشتم. جهت فیلم مستند انتخابات مورد نیاز بود از تعهدهایی که آقای قالیباف در بیانیه عضویت در انتخابات داده بودند، سر دربیاورم…

محمود رضوی البته در قضیه ساخت فیلم های تبلیغاتی بی سابقه نیست. در دوره گذشته رضوی به عنوان سرپرست تبلیغاتی قالیباف ساخت فیلم تبلیغاتی را در نهایت به بهروز شعیبی سپرد. امسال نیز به نظر می رسد چنین برنامه ای در انتظار باشد. رضوی به عنوان یکی از باهوش ترین تبلیغات حال حاضر سینمای کشور عزیزمان ایران قطعا می داند با گزینش فرد مناسب جهت ساخت این فیلم در واقع کارش را می توان گفت که انجام داده و تمام کرده است.

گفته می شود بهروز شعیبی شانس زیادی دارد تا دوباره پشت دوربین قالیباف ایستاده و گروه فیلمبرداری را رهبری کند. البته صحبت مهدویان کارگردان ماجرای نیمروز نیز در این میان شنیده می شود؛ که به علت رابطه حسنه ای که این روزها میان کارگردان و تهیه کننده ماجرای نیمروز وجود دارد، می توان او را نسبت به شعیبی گزینه اولی تری دانست. اگر این اتفاق بیفتد و مهدویان پشت دوربین فیلم قالیباف قرار گیرد، گفته می شود که بهروز شعیبی احتمال دارد به تیم برادر آقای تهیه کننده پیوسته و فاز آخر کار را در خدمت رئیسی باشد.

حسن روحانی با این که به واسطه چهار سال ریاست جمهوری صورت ای آشنا شده است است و کمتر از بقیه به فیلم تبلیغاتی نیازمند نشان می دهد- به خصوص که کارها اقتصادی تیمش به علت برجام تاثیری هرچند اندک بر زندگی مردم گذاشته است- ولی ظاهرا او نیز با کارگردان آشنا شده است ای عهد اخوت بسته تا در این بزنگاه مهم حمایتش کند. فیلم دوره قبل روحانی را حسین دهباشی ساخته بود که در میان فیلمسازان کاندیداهای دیگر اسم و رسم کمتری داشت. با این که امسال نیز گفته می شود که دهباشی فیلم روحانی را خواهد ساخت، و البته صحبت هایی نیز راجع به حسام الدین آشنا شنیده می شود.

حسام الدین آشنا،رئیس مرکز بررسی های استراتژیک، مشاور مدیر جمهور کشور عزیزمان ایران در امور فرهنگی و همچنین استاد دانشکده معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق هست. ر جریان انتخابات ریاست جمهوری عضو هسته مرکزی ستاد انتخاباتی حسن روحانی و مشاور و تحلیلگر مناظرات وی بود. آشنا در نخستین سفر حسن روحانی به نیویورک جهت شرکت در مجمع عمومی شرکت ملل متحد در سال ۲۰۱۳ از همراهان او بود.

اما در عین حال علاوه بر آشنا نام های آشناتری هم که این روزها به اردوگاه آقای روحانی رفت و آمد کرده اند، به گوش می رسد. یکی از این نام های آشنا رضا میرکریمی است که این روزها جشنواره بین المللی فیلم فجر با مدیریت او در حال برگزاری هست. میرکریمی که به عنوان هنرمندی با گرایشات اصلاح طلبانه متعادل آشنا می شود، رابطه حسنه ای با تیم فرهنگی دولت دارد، و به نظر می رسد آمدن نامش به عنوان سازنده احتمالی فیلم آقای روحانی از آن اخبار قریب به یقین باشد. ولی در کنار او نام محمد مهدی عسگرپور نیز به گوش می رسد که او نیز دارای گرایشات سیاسی اصلاح طلبانه بوده و سابقه مدیریت مرکز سینمایی فارابی و منزل سینما را نیز در کارنامه دارد.

البته احتمال حضور عسگرپور طبق شنیده ها در اردوگاه آقای حسن روحانی چندان زیاد نیست و باید به احتمال زیاد رشا میرکریمی و یا حسین دهباشی را سازنده فیلم روحانی معرفی کرد. در حالی که حدود یک سال پیش نام بهروز افخمی در صدر فهرست فیلمسازان کاندیداهای اصلاح طلب قرار داشت، امسال نیز اخباری از حضور او در ستادهای نزدیک به روحانی شنیده شد؛ که به نظر می رسد پایه و اساس درستی نداشته باشد. او که زمانی جزو اصلاح طلبان بود و حتی به نمایندگی مجلس نیز گزینش شد، در یک سال اخیر گام به گام سرنوشتش را زیاد با محافظه کاران گره زده است…

عسگرپور یا احمدرضا درویش که رابطه خوبی با سید مصطفی هاشمی طبا و اسحاق جهانگیری دارند، در صورت جدیت این دو کاندیدا در ماندن در میدان تا لحظه آخر می توانند گزینه های جدی ساخت فیلم تبلیغاتی این دو باشند. از ستاد سید مصطفی میرسلیم نیز در این باره هنوز خبری به بیرون درز نکرده. وزیر ارشاد دهه شصت سلیقه عجیبش را در دوران وزارتش در سینما بارها و بارها نشان داده و بعید نیست در گزینش فیلمساز جهت فیلم تبلیغتاتیش نیز این قضیه را دوباره تکرار کند…

واژه های کلیدی: انتخابات | احمدی نژاد | حسن روحانی | احمدی نژاد | ستاد انتخابات | سید محمود رضوی | انتخابات ریاست جمهوری | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs